Országosan is egyedülálló az az iroda, amit a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BOKIK) nyitott meg a Miskolci Egyetemen. A BOKIK PONT-ot március 31-én, hétfőn délután mutatták be az érdeklődőknek a felsőoktatási intézmény C/2-es épületében. A rendezvényen jelen volt Prof. Dr. Horváth Zita, az egyetem rektora, Bihall Tamás, a kamara elnöke, Dudás Tiborné, a kamara titkára, valamint a BOKIK elnökségének tagjai.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara és a Miskolci Egyetem közötti együttműködés több évtizedes múltra tekint vissza. A felek legutóbb 2020 novemberében aktualizálták, újították meg írásban is ezt az együttműködést.
Az eltelt közel fél évtized alatt a közös munka legfőbb irányai a következők voltak:
- az egyetemen felhalmozott tudás és a cégeknél meglévő innovációs szándék összehozása, a tudástranszfer megvalósítása,
- az egyetem és a vállalkozások közötti kapcsolat elmélyítése,
- az innováció és a kutatás-fejlesztés élénkítése, felgyorsítása,
- a K+F+I eredményeinek gyakorlati hasznosítása,
- a kkv-k támogatása a magas hozzáadott értékű termékek előállításában,
A célok megvalósítása, a közös munka eredményesebbé tétele érdekében 2021-ben a kamara és az egyetem közös munkabizottságokat hozott létre a következő területeken:
- Egyetemi képzési szerkezet tervezése, tananyagfejlesztés, duális képzések összehangolt szervezése, egyetemi oktatók, kutatók képzése, tehetséggondozás, vállalkozóvá válás,
- Pályaorientációs tevékenység,
- Felnőttképzési programok szervezése,
- Pályázati tevékenység,
- Innováció, kutatás-fejlesztés, gazdaságkutatás,
- Nemzetközi kapcsolatépítés.
A tudomány és a gazdaság szakembereinek összefogása újabb mérföldkőhöz érkezett a BOKIK PONT megnyitásával!!
A BOKIK PONT ötlete a Miskolci Egyetemen létesülő Sciense Parkhoz kapcsolódóan megkötött szándéknyilatkozat aláírásakor merült fel.
Mottónk: A gazdaság akkor lehet sikeres, ha új dolgokat talál ki, ez pedig akkor valósulhat meg a legkönnyebben, ha a felsőoktatási intézmények és a vállalkozások együttműködnek. Ennek köszönhetően javulhat az innovációs képesség és a versenyképesség.
Fő célcsoport: Ahhoz, hogy a vármegyénkben működő kis- és közepes vállalkozások magas hozzáadott értékű termékeket gyártsanak, feltétlenül szükséges számukra is az egyetemi háttér biztosítása a K+F+I területén. Az ugyanis fontos tény, hogy a kkv-k nagy része nem engedheti meg magának azt, hogy legyen egy inkább fejlesztésekkel foglalkozó, de azért a tudományos ismeretekben is jártas apparátusa. A kkv-k egyik gyengesége ma még, hogy bizonyos méret alatt nincsenek felkészülve arra, hogy elindítsanak egy fejlesztési projektet. A kamara egyfajta mentor kíván lenni ezekben a helyzetekben, hiszen fel tudja mérni a tagvállalatoknál a fejlesztési igényt, és ajánlani tudja a megfelelő egyetemi kapcsolódási pontot.
A BOKIK PONT iroda célja:
- Az egyetem és a vállalkozások közvetlen kapcsolatának erősítése,
- Az egyetem kutatói és a vállalkozások vezetői közötti párbeszéd élénkítése,
- Segíteni az egyetem kutatóintézeteiben és egyéb intézményeiben folyó tevékenységek és azok eredményeinek megismertetését,
- Felhívni a vállalatok figyelmét arra, hogy az egyes területeken milyen – a vállalkozók által is igénybe vehető, munkájukat segítő – eszközpark (mérőeszközök, laboreszközök stb.) áll rendelkezésre,
- Kiemelt együttműködési terület a duális képzés, hiszen a hallgatók korszerű szakmai gyakorlati képzése a vállalkozásoknál valósítható meg maradéktalanul.
A BOKIK PONT elérhetőségei:
Honlap: www.bokik.hu
E-mail: bokikpont@bokik.hu
Telefon: 46/501-090
A BOKIK Pont megnyitóján készült felvételek itt érhetőek el.