Felnőttképzési engedélyszám: E/2020/000408
A magyar nemzetgazdaság fontos stratégiai érdeke a minőségi szakképzés, felnőttképzés és az erre épülő mesterképzés. A mestervizsgáztatás a gazdaságot képviselő kamarák feladata, kompetenciája, amelyet a kamara kiemelt feladatként kezel.
A mestervizsga célja, hogy a szakemberek számára biztosítsa a szakmai fejlődés és egzisztenciális életpálya modell, karrier kialakításának lehetőségét, valamint a tanulóképzéshez és vállalkozásvezetéshez szükséges ismeretek elsajátítását. Tanúsítsa a mindennapi vállalkozási gyakorlathoz szükséges szakmai, gazdasági, pénzügyi, vezetési, munkaügyi és jogi ismeretek megszerzését és készségszintű ismeretét. Ezzel a szakmai megbecsülés, anyagi erkölcsi elismerés és bizalom garanciáját teremtse meg.
Mester cím használatára az jogosult, aki sikeres mestervizsgát tett.
Mestervizsgára annál a területi kamaránál (Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara) lehet jelentkezni, amelynek a vizsgára jelentkező által képviselt vállalkozás a tagja, alkalmazott jelentkezése esetén annál a területi kamaránál, melynek a munkáltató tagja. Ha a mestervizsgára jelentkező által képviselt vállalkozás, illetve munkáltatója nem kamarai tag, akkor a jelentkező lakóhelye szerinti területi kamara jogosult a jelentkezés elfogadására.
Mestervizsgára való jelentkezés feltételei:
- szakmai képesítést igazoló közokirat vagy annak hiteles másolata,
- az adott szakma mestervizsga képzési és kimeneti követelményében (KKK) előírt szakirányú szakmai gyakorlattal rendelkezik, és azt 30 napnál nem régebbi munkáltatói igazolással vagy vállalkozói igazolvánnyal, vagy a nyilvántartásba vételt tanúsító igazolással, vagy cégkivonattal igazolja,
- az adott szakma mestervizsga képzési és kimeneti követelményében (KKK) megfogalmazott egyéb feltételeknek megfelel.
Mesterképzés:
A mestervizsgára felkészítő tanfolyamokat a területi kamarák (Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara) szervezik és bonyolítják.
A mesterképzés időtartama összesen 180 óra, ami három részből áll:
- Szakmai rész (110 óra)
- Pedagógiai (40 óra)
- Vállalkozásvezetési ismeretek (30 óra)
A mesterképzés és mestervizsga díja: 504.000,- Ft/fő (a mestervizsgára felkészítés és az első vizsga mindösszesen)
A támogatott mesterképzés és mestervizsga a GFA-KA-KIM-17/2022/TK/03 támogatási szerződés keretében valósul meg, ami azt jelenti, hogy a támogatás összege: 300.000,- Ft/fő. Önrész fizetése és ütemezése: 204.000,- Ft/fő, amit a jelentkezőnek kell megfizetnie a képzés megkezdése előtt.
A támogatott mesterképzés feltétele:
Jelenleg is részt vesz az iskolarendszerű szakmai oktatáshoz kapcsolódó tanulóképzésben
VAGY
Kötelezettséget vállal arra, hogy a jövőben bekapcsolódik a tanulóképzésbe
A képzések minimum 6 fő jelentkezése esetén indulnak (minden további szükséges feltétel megléte mellett) Kisebb létszám esetén átirányított vizsgázási lehetőséget tudunk biztosítani más területi Kamarához.
A sikeresen vizsgázók MESTERLEVELET kapnak, melyet ünnepélyes keretek között a mesteravatón vehetnek át.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara honlapján elérhető dokumentumok:
Mestervizsga jegyzetek
Rendeletben kiadott mestervizsga követelmények
A Mestervizsga Bizottságot érintő aktuális pályázati kiírások elérhetőek a csatolt dokumentumok között.
Aktuális:
- Mestervizsga Bizottság Tagi pályázat - 2023.06.01.-től, visszavonásig
- Mesterképzés oktatói pályázat - 2023.06.01.-től, visszavonásig