Ugrás a tartalomra
Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara

Fenntartható egyensúly és felzárkózás

2022. május 20.

Az MNB elnökének véleménye szerint egy olyan korszakba léptünk, amikor több, az 1970-es évtized csapdája is kinyílt, illetve az új helyzetet több negatív jelzés mutatja. A következő évekre három feladatot nevezett meg az MNB elnöke:

  1. Az egyensúlyok helyreállítása.
  2. Versenyképességi fordulat végrehajtása.
  3. Egy intenzív növekedési pályára való sikeres átállás.

Magyarország hitelalapú válságkezelést hajtott végre az elmúlt időszakban. Ennek következtében növekedett az államadósság mértéke. A költségvetés helyreállításának alapja a kiadások, elsősorban a beruházások csökkentése, halasztása, törlése kell, hogy legyen.

Az MNB egy kétéves program elindítását javasolja a Kormánynak:

  1. Költségvetési konszolidáció. Idén 4, jövőre 3%-os legyen a hiány. (Vagyis kisebb, mint a mostani tervezett hiánypálya.)
  2. Sérülékenység csökkentő intézkedések. Ma a régió 2. legsérülékenyebb országa Magyarország.
  3. Optimális adósságfinanszírozási struktúra. Meg kell szerezni az uniós forrásokat, vagy ki kell menni a pénzpiacra.
  4. Fenntartható finanszírozás. Ehhez a jegybank -az infláció leküzdése után - olcsó hitelekkel járulhat hozzá.
  5. Intenzív növekedési modellre való átállás. Tudás, tőke, technológia.
  6. Teljes foglalkoztatás, termelékenység növelése.
  7. Demográfiai fordulat, évente 110 ezer újszülöttre van szükség. Az év elején beszakadt a születésszám - hívta fel a figyelmet Matolcsy.
  8. Adatreform, a kormányzás középpontjába állítása.
  9. Kiszámítható lakásprogram kidolgozása. 30-35-ezer új lakás épüljön évente.
  10. Új energiamix. Zöld és biztonságos energiaellátás a cél.
  11. A digitális állam megalkotása.
  12. A mérésen alapuló döntéshozatal. Az egyetemi óráktól az orvoslátogatásig mindent mérni kell.

Az MNB programterve bővebben ide, illetve a lentebb található dokumentum nevére kattintva érhető el.

Kapcsolódó tartalmak

Tudjon meg többet.

A Demján Sándor Tőkeprogram feldolgozási tapasztalatai alapján a hazai kkv-k beruházási hajlandósága erős, és a beérkezett projektek jelentős része megvalósítható. A programra több mint 3500 vállalkozás jelentkezett, közülük több mint ezer kapott pozitív előminősítést, a feldolgozott állomány alapján pedig eddig 54,2 milliárd forint értékű beruházásról született döntés.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara felmérést végez, amely a vállalkozások digitális érettségét és a kamarai szolgáltatások továbbfejlesztési lehetőségeit vizsgálja, egy tervezett kamarai mobilalkalmazás koncepciójának megalapozása érdekében. Ehhez kérjük a vállalkozók segítségét, hogy együttműködve készülhessen el az új alkalmazás.