A duális képzés olyan középfokú szakképzési forma, amely során az intézményben, illetve a munkaerő-piaci szereplőknél, vállalatoknál, cégeknél folyó szakmai oktatás párhuzamosan, egymást kiegészítve történik.
Duális képzésben a szakirányú oktatást biztosító, a gazdasági kamarák által minősített gazdálkodó szervezeteknél a tanuló gyakorlatot szerez, megismeri a vállalati kultúrát és versenyképes tudással és gyakorlattal lép a munkaerőpiacra a tanulmányai befejezését követően.
A duális képzés számos előnnyel jár. A tanuló a képzés alatt részt vesz a vállalati projektekben, megismerheti a cégek, vállalkozások által alkalmazott technológiákat és a gyakorlati tudását az elméleti tudás számonkérésében is kamatoztathatja. Az adott szakterületen a legjobb szakemberektől tanulhatja jövendőbeli szakmája alapjait, valós munkahelyi környezetben.
A duális képzés ugyanakkor kifizetődő a vállalat számára is, mert a tanulók bevonásával képes lesz kompetens és már tapasztalt szakembert alkalmazni a későbbiekben. A középiskolákból a munkaerőpiacra kikerült álláskeresők legtöbben azzal a problémával szembesülnek, hogy a vállalatok fiatal, ugyanakkor szakmai tapasztalattal már rendelkező munkavállalókat keresnek. Az általános szakmai gyakorlat alatt megszerzett tapasztalat kevés, míg a duális képzésben már biztosított a 2-3 éves gyakorlat, amellyel nagyobb az elhelyezkedés esélye is. Sok esetben a duális képzésben részt vevő cégek és vállalkozások szívesebben foglalkoztatják azokat, akiket a duális képzési idő alatt már betanítottak az adott munkára. Az igazán jól teljesítő diákoknak szinte biztos az álláslehetőségük egy ilyen cégnél.
A duális képzésben résztvevők havi bruttó 100 ezer és 168 ezer forint közötti munkabérre számíthatnak, amelyből csak a társadalombiztosítási járulék kerül levonásra és a vállalatok adókedvezményeket is érvényesíthetnek. További előny, hogy a tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy a szakképzési munkaszerződés időtartama alatt a társadalombiztosítás ellátásaira való jogosultság szempontjából munkaviszonyban foglalkoztatott biztosítottnak minősül, a munkaviszony időtartama nyugellátásra jogosító szolgálati időnek, munkabére nyugdíjalapot képező jövedelemnek számít.
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara 654 képzőhelyet tart nyilván rendszerében. Jelenleg 2500 tanuló vesz részt duális képzésben szakképzési munkaszerződés keretében vármegyénk cégeinél.
Duális képzési tanácsadóink várják kérdéseiket, további tájékoztatásért és elérhetőségeinkért kérem kattintson IDE