Az adventi időszak és az év végi ünnepek magukban rejtik a jogsértések gyakoribb előfordulását Az erőszakos bűncselekmények (rablások) miatt különösen veszélyeztetettek az 1-2 fős kiskereskedelmi egységek, pl. dohányboltok, gyógyszertárak, lottózók, stb. A bajok megelőzése érdekében a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya összefoglalta a legfontosabb teendőket.
Rendőrségi ajánlások a kiskereskedelmi egységek számára
Az erőszakos bűncselekmények (rablások) miatt különösen veszélyeztetettek az 1-2 fős kiskereskedelmi egységek, pl. dohányboltok, gyógyszertárak, lottózók, stb.
A rablások számának csökkentése az alábbi módszerek alkalmazásával befolyásolható:
Minősített biztonságtechnikai eszközök alkalmazása
- Ajánlatosnak tartjuk a távfelügyeleti rendszerbe kapcsolt vagyonvédelmi riasztórendszer kiépítését, amely tartalmazza az ún. fixen telepített és/vagy mobil támadásjelző egységet is. Ennek jelzését egy kivonuló szolgálattal rendelkező vagyonvédelmi cég diszpécserközpontja fogadja, ahol megteszik a szükséges intézkedéseket a rendőrség kiérkezéséig. A gyors reagálás megteremti a rendőrség azonnalos intézkedési lehetőségét, és az időtényezők rövidsége miatt megnő a várható eredményesség is.
- Az előző eszköznél – jellegéből adódóan – kevésbé hatékony helyi riasztórendszer kiépítésekor figyelemmel kell lenni arra, hogy rablás esetén a támadásjelző megnyomásával megszólaltatott hang/fényjelző az elkövetőből kiszámíthatatlan, reakciókat válthat ki, agresszivitása is fokozódhat, ezért a néma riasztás célszerűbb. Ajánlott biztonságtechnikai eszköz lehet a füstágyú.
- Támogatjuk a „kiskereskedelmi egységek” közvetlenül a mellettük/közelükben lévő a másik kiskereskedelmi egységbe történő átjelzését rablás/támadás esetén. A „kollegális” összefogás, az egymásra figyelés hatékonyabbá teszi az erőszakos támadások megelőzését, elhárítását.
- A támadásjelző alkalmazásán túl az üzlethelyiségben történt események rögzítésére ajánlott kamera-rendszer telepítése, amely a közterületen elhelyezett térfigyelő rendszerekkel együtt fokozottan segíti az elkövető beazonosítását.
- A rablások leggyakoribb elkövetési tárgya a készpénz, ezért széfek (időzáras, vagy pénzbedobós trezor) használatát javasoljuk.
A bolti alkalmazottak számára meghatározott magatartási formák, szabályok tudatosítása
- Figyeljék meg azokat a személyeket, akik zavartan viselkednek, észlelhetően, vagy feltételezhetően konkrét cél nélkül érkeznek az üzletbe, illetve viselkedésük eltér az adott környezetben megszokottól, esetleg az öltözetük nem szokványos.
- Gyengülő vásárló-forgalom (nyitás - zárás, ebédidő) esetén se hagyják magukra munkatársaikat, fokozzák éberségüket.
- A pénzkezelést végezzék az vásárlók elől elzárt helyen.
- Az aktív eladói fellépés hiánya felbátoríthatja az elkövetőket, pedig a vevők köszöntése és a segítség felkínálása vásárlásösztönzési szempontból is kívánatos. Amennyiben a vevő nem kéri az eladó segítségét, akkor még mindig marad az udvarias, de egyben „fenyegető” fordulat: „Nyugodtan nézelődjön, itt maradok a közelében, ha segítségre lenne szüksége, csak szóljon!”
- Az áttekinthető, jól megvilágított áruelrendezés, a betekintő kirakatok eleve megnehezítik az elkövetők dolgát. Az üzlettér takarásban lévő részeinek figyelemmel kisérését segítik a megfelelő szögben felszerelt és biztonsági céllal alkalmazott ún. vagyonvédelmi tükrök is, feltéve, ha a személyzet kellően ki van képezve és használják is azt.
Mi a teendő rablás esetén
- A támadó utasításainak tegyenek eleget. Viselkedésükkel tűnjenek közreműködőnek, ugyanis az elsődleges cél az élet és testi épség megóvása.
- Lehetőség szerint tanúsítsanak nyugalmat. Kerüljék el a támadó szemszögéből félreérhető, vagy indokolatlanul gyors mozdulatokat.
- Csak a lehető legkevesebb pénzt adják át az elkövetőnek.
- Lehetőség szerint használják a támadásjelzőt.
- Figyeljék meg alaposan a támadót, ugyanis személyleírásának megadásával a rendőrség munkáját segítik.
- Amennyiben mód kínálkozik, kísérjék figyelemmel az elkövető menekülési útvonalát, a használt járművet.
- A rablás után haladéktalanul értesítsék a rendőrséget az ingyenesen hívható 112-es segélyhívó-számon.
- A bejelentést követően a helyszínen várja meg a kiérkező rendőrjárőrt, de a helyszínt semmiképpen se változtassa meg.
Kérjük fogadják meg tanácsainkat!
Ezúton kívánunk békés, boldog karácsonyi ünnepeket
és eredményekben gazdag új évet!
Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei
Rendőr-főkapitányság
Bűnmegelőzési Osztálya
3527 Miskolc, Zsolcai kapu 32.
Tel: +36-46/514-523
E-mail: bbalap@hu.inter.net