December 12-én megjelent a 394/2024. (XII.12.) Kormányrendelet, amely tartalmazza a 2025-ös minimálbér értékét. Ennek alapján 2025. január 1-től az alábbiak lépnek életbe: minimálbér havibér alkalmazása esetén: 290 800 Ft, garantált bérminimum: 348 800 Ft. A rendelet továbbá változásokat vezet be bizonyos juttatások adómentességére vonatkozóan, amelyek szintén 2025. január 1-től lesznek érvényesek.
November 28-án megjelent a Magyar Közlöny 119. számában a 2024. évi LV. törvény az „Egyes adótörvények módosításáról”, amely az Országgyűlés elé benyújtott javaslathoz képest is tartalmaz néhány újdonságot. Összefoglaltuk az új, a tervezet legutóbbi verziójától eltérő, jelentősebb módosításokat.
A BOKIK Könyvelői- és adóklubja december 13-án, pénteken előadást és konzultációt szervez az érdeklődőknek a kamara székházában (Miskolc, Szentpáli utca 1.). A szakmai program előadója Homor József okleveles adószakértő, kamarai tag könyvvizsgáló lesz. A rendezvény regisztrációhoz kötött.
Tájékoztatjuk, hogy azon vállalatcsoportok belföldi csoporttagjainak, melyek csoportszintű konszolidált pénzügyi beszámolója szerinti bevétele meghaladja a 750 millió eurót a vizsgált adóévet megelőző négy adóév közül legalább kettőben, 2024. december 31-ig bejelentési kötelezettséget ír elő a globális minimum-adószintet biztosító kiegészítő adókról szóló 2023. évi LXXXIV. törvény.
Jelentős társasági adókedvezmény érvényesíthető 2024-től a villamosenergia-tárolók (azaz akkumulátorok) létrehozatalára irányuló beruházások után. Az adókedvezmény célja, hogy az adózók olyan új villamosenergia-tároló berendezéseket létesítsenek, amelyek révén lehetséges a saját célra megtermelt villamos energia tárolása.
Figyelmébe ajánljuk az iparűzési adóval kapcsolatos, a 2023-as és a 2024-es évre vonatkozó fontos változásokat. A 2023-as évtől megszűnt a „felező” lehetőség az iparűzési adóban, amely szerint maximum 1 százalék volt a fizetendő iparűzési adó az arra jogosultak számára (kkv). Az önkormányzatoknak kell fizetni, a bevallást a NAV felé kell leadni 23HIPAK nyomtatványon, ÁNYK-n keresztül.
Bővült a kedvezményes, 18 százalékos adómérték alá eső termékek köre 2024. január 1. napjától. Ennek megfelelően az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 3/A. számú melléklete a 1806 és 2106 vámtarifaszám alá eső, desszertjellegű sajtkészítményekkel egészült ki, ezáltal január 1-jétől már valamennyi desszertjellegű sajtkészítményre egységes adómértéket (18%) kell alkalmazni.
Ha szeretné támogatni a miskolci Bűnmegelőzési Centrum Polgárőr Egyesület munkáját, most megteheti adója 1 százalékának felajánlásával. A Polgárőr Egyesület tevékenységének legfontosabb célja vármegyeszékhelyünk jobb közbiztonságának megteremtése, illetve megóvása.